You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

DALnet #Zurna Tarihi

DALnet #Zurna Tarihi

Jerome
DALnet #Zurna Tarihi
DALnet #zurna tarihine giriş

Gözlerinizi kapatın ve yaklaşık 5000 User'ın aynı anda chat yaptığı bir chat kanalına girdiğinizi düşleyin. Efsanevi türk kanalı #Zurna kanalına hoşgeldiniz.

Adına sunucular açılan, bugün bile açılan tüm türk ve yabancı chat sunucularında kanal olarak kayıt edilen bir kanaldı #zurna. 1997 yıllarında kimilerine göre kelaynak nickli kişinin bir başka kanalda arkadaşlarına kızıp kanal genelinde "Ben de zurna diye bir kanal açarım kendim çalarım kendim oynarım" demesinden sonra kurulmuş, kimilerine göre ise irc.aidata.com.tr serverinde bulunan #zurna kanalında yaşadığı bir tartışma sonucu kanaldan ayrılarak DALnet chat sunucusunda aynı isimli bir kanal kurarak oluşturulmuştur.

Kurucusu ise IRC dünyasının babası olarak lanse edilen ve chat yapan kişiler arasında efsanevi nick olarak anılan "kelaynak". Dostluğun ve Dostların Kanalı sloganı ile kurmuş olduğu #zurna kanalının kullanıcı sayısı 5000 kişiye kadar ulaşarak DALnet'in en kalabalık kanalı haline gelmiştir. O günlerde hatırladığım kadarı ile DALnet üzerinde kayıtlanmış 35000+ kanal vardı. Yani #Zurna kanalı bu 35000 kusur kanalı geride bırakarak liderlik koltuğuna oturmuş ve rekor kırmıştır. Rekoru bugün dahi kırılamamıştır.

#Zurna kanalının bu başarısı DALnet Yönetimi'nin dikkatini çekmiş ve kurucusu olan kelaynak, DALnet yönetimi tarafından IRCOP yapılmıştı. kelaynak başta bu yetkiyi kabul etmek istemese de arkadaşlarının telkinleri ve Türklerin sorunlarına yardımcı olabileceği düşüncesi ile kabul etmiştir. DALnet'in ilk Türk Operaötürü olma başarısına da ulaşmıştı. Bir zaman sonra da DALnet yönetimi tarafından önce Services Admin sonrasında ise daha yüksek bir mevki olan CSop'luğa (Channel Services Operator) yükselmiştir. O zamanlar kalabalık Türk kanallarında voice(+) bile almak büyük lütuf iken, DALnet'te CSop ünvanına sahip olmanın büyüklüğünü tahmin bile edemezsiniz. Dolayısı ile bu yetkiyi alabilmek o yıllarda çok büyük bir başarıydı. kelaynak bu yetkinin kendisine verilme nedeninin #zurna kanalının popülariterliği mi yoksa #zurna kanalını dünyanın en büyük kanalı yapma başarısından mı kaynaklı olduğunu anlayamadığını belirtmiştir.


DALnet #zurna kanalının kapanma hikayesi

#zurna popülerliliğini giderek arttırmıştı. O yıllarda bilgisayar giren evlerdeki insanlar önce internet ile daha sonra da chat ile tanışıyorlardı. mIRC programı kullanarak chate giren kişilerin bir çoğu mIRC programında otomatik olarak DALnet'e bağlanıyorlardı. DALnet'e bağlanan türklerin ilk girdikleri kanal ise #zurna kanalı oluyordu. kelaynak CSOP olduktan sonra DALnet yönetimi ile haşır neşir olmaya başladı. Fakat chat dünyasının en büyük IRC NetworkDALnet'in perde arkasında dönen olaylar bambaşkaydı. Türk düşmanlığı yapan Operatörlerden, #zurna kanalına limit konulması ve kapatılması yönünde baskılar yapan Operatörlere kadar bir çok olaya şahit olan kelaynak, türkleri elinden geldiği kadar savunmaya çalışmış, Operatörlük işleri ile uğraşmaktan kanala bakamaz duruma gelmişti. #Zurna kanalının kapanışına neden olacak olayın fitili 1999 yılında kelaynak'ın askerde olduğu bir dönemde topice atılan "Kanal 13.000$'a satılıktır" topici ile ateşlendi. İşte bu topicten sonra olaylar silsilesi baş göstermeye başladı.

kelaynak'ın askerde olmasına rağmen, topic kelaynak nickinden atılmış görünüyordu. Yani topici ya kelaynak atmıştı ya da şifresini bilen birisi onun yerine atmıştı.Kimilerine göre ise kanalı satılığa çıkartan askerde de olsa kelaynak'ın kendisiydi. Sonuçta çarşı iznine çıkabilir ve bir internet cafe vasıtası ile topici atmış olabilirdi.

Atılan topic sonrasında bir şekilde kanalın satıldığı DALnet Adminleri'nin kulağına gitmişti. DALnet yönetimi içerisindeki bazı Operatörler tarafından Türk ve #zurna kanalı düşmanlığı yapıldığı zamanlarda böyle bir olayın yaşanması büyük bir stratejik hataydı ve kelaynak maalesef bunu öngörememişti. Çünkü DALnet kurallarına göre "Hiç bir kanal ve nick para ile satılamaz" idi. Dolayısı ile DALnet yönetimi kanalı frozen (dondurma) etme kararı aldılar ve uyguladılar. Akabinde ise Closed (Kanalın Kapatılması) ettiler. Bu şu demekti ; Frozen edilen kanal bir süre sonra açılabilirdi fakat Closed edilen bir kanal açılamazdı. Dünyanın en kalabalık kanalı ünvanını elinde bulunduran #zurna kanalı, DALnet yönetiminde CSop olan kelaynak ile konuşulmadan ve kendisine hiçbir uyarı yapılmadan kapatılmıştı. Haber askerde olan kelaynak'a telefon ile arkadaşları tarafından iletildi. Yaklaşık 1 saat sonra internete girme imkanı bularak DALnet'e giren kelaynak hayretler içerisindeydi. Kanal gerçekten Closed edilmiş görünüyordu.


Kanalı satılığa kelaynak mı çıkardı ?

1.tez : Muhtemelen evet. Çünkü kelaynak o dönemde askere gideceğini biliyordu. O dönemde askere giden kişiler 18 Ay askerlik yapıyorlardı. Yani 18 ay boyunca internet ve #zurna kanalından uzak kalacaktı. Üstelik CSop olmuştu. Askerden döndükten sonra CSop olarak DALnet'de türk kanallarına takılabilir ve yetkisini kullanarak istediği zamanlarda #zurna veya diğer türk kanallarında Founder takısı ile de durabilirdi. Bu durum Founder'ların istemeyeceği bir şey değil kanallarını onore edecek bir şey olurdu. Çünkü o zamanlar DALnet'te Adminler'in günümüzdeki ünlülerden farkı yoktu. Kanalın satılmasının daha iyi olacağını düşünmüş olabilir. Ayrıca satış gerçekleşseydi bu satıştan çok iyi bir miktar para kazanacaktı. kelaynak tüm bunları düşünmüş olabilirdi.

2.Tez : Bir başka tez ise oZzo nickli kardeşinin kanalı satılığa çıkardığı yönünde. Kimilerine göre ise şifresini bıraktığı bir Sop'un kelaynak'tan habersiz böyle bir şey yapmasıydı. Fakat kelaynak, sonrasında yapmış olduğu bir açıklama ile tüm bu tartışmalara nokta koymuştu. kelaynak'ın yaptığı açıklamaya göre, #zurna kanalının çok büyümesinden kaynaklı kanal yönetimini düzenlediğini, yeni @'lar eklendiğini, yeniler ile eskiler arasında bir gruplaşma olduğu, eskilerin kelaynak'a karşı cephe almasından kaynaklı kelaynak'ın eski Soplar'ına kızdığı için öyle bir topic attığını, aslında kanalı satma amacı olmadığını dile getirmişti. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere topici bizzat kendisi atmıştı.

Bu durumda olayın gidişatı şu şekilde değişmiş oluyor. kelaynak gerçekten kanalı satmak mı istedi ? Yoksa gerçekten eski yönetimine kızdığı için mi öyle bir topic attı ? İşte burası bir muamma. kelaynak CSop'luğuna güvenerek DALnet yönetiminin kanal satışına müdahale etmesi durumunda önce kendisini uyaracaklarını mı düşünmüştü ? Çünkü DALnet yönetiminin normalde işleyiş şekli bu şekildeydi. Önce uyar, dinlemezse bir sonraki aşamaya geç. Ayrıca kelaynak açıklamasında "kanalı satma niyetim olsaydı bunu başka şekilde yapabilirdim" diye belirtmiştir. Diğer taraftan topicte yazan rakamın açık arttırma sonucu ulaşılan rakam olduğunu biliyoruz. Yani herkesin haberi olacağı bir açık arttırma kanalın fiyatının katlanmasına da sebep olabilirdi. kelaynak bu yüzden farklı yollar yerine açık arttırma usulü satmaya çalışmış da olabilirdi. Belki de CSop olmasına güvenerek DALnet'in kanalı Closed edebileceğini aklına bile getirmemişti. Sanırım kelaynak'ın gerçek düşünceleri her zaman bir muaamma olarak kalacak.


DALnet #zurna kanalının çöküşü

Kanal satılığa çıkartıldığı için DALnet yönetimi tarafından Frozen (Dondurulma) edilmiş, hemen ardından Closed (Kapatılma) edilmiş ve kelaynak'a kanalın kesinlikle açılmayacağı açıkça belirtilmişti. kelaynak duruma oldukça sinirlenmişti. Çünkü konu ile ilgili kendisine hiç bir açıklama yapılmamıştı. Sadece DALnet'in değil, dünyanın en kalabalık kanalı olan #zurna'nın Founder'ı ve aynı zamanda DALnet'te bir CSop idi. Kendi düşüncesine göre CSop tarafından kayıtlı olarak görünen bir kanala işlem yapılmadan önce o kişi ile irtibata geçilmesi gerekiyordu.

DALnet yönetiminin hiç bir açıklama ve uyarı yapmadan direk #zurna kanalını Frozen edip sonrasında kapatması kelaynak'ı çileden çıkardı. DALnet yönetimini protesto etmek ve haksızlığa uğradığını dile getirmek için bazı çabaları olmuştu. Fakat ne yaparsa yapsın DALnet yönetimi #zurna kanalının Closed işlemini kaldırmadı. Bunun üzerine kelaynak, CSop'luğunu sildirdi. Sonrasında un-expired olan nicki (Uzun süre nickini identify etmese bile nicki düşmez) expired duruma geçti. Büyük ihtimalle askerdeyken 14 gün chate girmemesinden dolayı nicki drop oldu. Nickinin drop olması kelaynak nickinin şifresini sadece kendisinin bildiğine de işaret olabilir. (DALnet'te o dönemde 14 gün identify edilmeyen nickler drop oluyordu) Nicki drop olan kelaynak sonrasında bir daha DALnet'e girmedi. Gurur yapıp CSop'luğunu da sildirmesi kimilerine göre büyük bir hata, kimilerine göre ise alınması gereken bir karardı. O günden sonra kelaynak, IRC dünyasında bir daha görünmedi ve chat dünyasının en büyük efsanesi olarak tarihteki yerini aldı.

#zurna kanalının kapanmasından sonra eski #zurna kanalı operatörlerinden bazıları #ayna kanalına geçip orda takılmaya başladılar. Bazıları ise #zurnas diye kanal açarak ve bu kanalın reklamını yaparken s harfini gizleyerek "#zurnas kanalı tekrar açıldı" şeklinde mesajlar yollayıp kullanıcıları kandırma yöntemi ile insanları #zurnas kanalında toplamaya çalıştılar. Bu konuda da kısmen başarı sağlamış olsalar da #zurna kanalındaki o havayı ve user sayısını hiç bir zaman yakalayamadılar. #zurna kanalının eski Sop'larından imparator nickli kişi irc.zurna.net'i kurarak türk kullanıcıları oraya çekmeye çalışmış ve bunda da başarılı olarak Türkiye'nin o dönemdeki en büyük irc sunucusu olan Zurna.Net'i oluşturmuştu.


DALnet #zurna kanalının tekrar açılması

2002 yılında beklenmedik bir şey oldu. DALnet yönetimi herkesi şaşırtan bir kararla #Zurna kanalının Closed'ını kaldırmış ve tesadüf eseri kanalı makedon türkü bir kişi register etmiştir. O dönemlerde DALnet'te tek türk IRCOP olma özelliğini taşıyan Ajan'ın girişimleri ve konuşmaları sonucu makedon türkü Founder kanalı Ajan'a bırakmıştır. (Kanal kendisinden arka planda satın alınmış da olabilir bu konu hakkında kesin bilgiler yok) Sonrasında Ajan, kanalı ilgilenebilecek bir kişiye vermiş olsa da DALnet Network'üne yapılan büyük DDOS saldırıları sonucu DALnet'e linkleyen chat sunucuları linklerini koparmak zorunda kalmışlardı. Bu durum DALnet'in büyük bir güç ve user kaybı ile sonuçlanmıştı. Saldırı yapan gruplar arasında Turk ve Arap gruplarının da olmasından dolayı Türk, Arap, İran internet paketlerine giriş yasakları konulmuş, buralardan giren kullanıcılar kısıtlanmıştı. Tüm bu olanlardan sonra #zurna kanalı o eski popülerliliğine ve şaşalı günlerine hiç bir zaman bir daha ulaşamamıştır.


Günümüzde DALnet #zurna kanalı

Şu anda DALnet #zurna kanalı hala açık durumda aynı fakat günümüzde chat yapan türk kullanıcıları DALnet Network'unu bilmiyorlar bile. Kanalın anlık user sayısı 10 kişiyi bile geçmemektedir. Bugün #zurna kanalı kurulmasından 25 yıl geçmesine rağmen çok eski chatciler tarafından hala hatırlanmakta ve efsane kanal olarak anılmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

1) keyalnak'ın yaptığı 1.açıklama ( Çok Yakında Eklenecek )
2) kelaynak'ın yaptığı 2.açıklama ( Çok Yakında Eklenecek )
3) Jerome_Allen nickli kişi.

Bu chat belgeseli Jerome tarafından derlenmiş olup kaynak gösterilmeden kullanılmaması rica olunur.
Okey.Chat - Hem Okey , Hem Chat
Son Düzenleme: 04-30-2023, 11:12 PM, Düzenleyen: Oparazzi.
Forum Sahibi
RE: DALnet #Zurna Tarihi
Güzel paylaşım için teşekkür ediyoruz. Eski güzellikleri yaşatmak ve yaşamak umuduyla diyorum <3  güzel şeyler yıllar geçse bile asla unutulmaz..
Emin olana "yemin" , dürüst olana "şahit" gerekmez.
KraLiCe

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Chat Magazin sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.