You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Magazin Ekibi
kelaynak
Chat dünyasının babası lakaplı kelaynak, DALnet'in efsanevi kanalı #Zurna kanalının kurucusuydu. 

Kimilerine göre kelaynak'ın başka bir chat sunucusunda, arkadaşlarına kızarak, Ben de DALnet'de #zurna diye bir kanal açarım. Kendim çalarım. Kendim oynarım şeklindeki bir serzenişten sonra kurduğu söyleniyor.

kelaynak, kurduğu kanalın yıllar içerisinde aynı anda 5000+ Türk'e ev sahipliği yaparak dünyanın en kalabalık kanalı rekorunu kıracağını bilmiyordu. Bunu DALnet de bilmiyordu ama kelaynak'ın oluşturmuş olduğu bu ortamdan oldukça memnun olsalar gerek idi ki kelaynak'a DALnet'de Csop Admin yetkisi verdiler. 

Bu yetki DALnet gibi çok büyük bir sunucuda çok büyük bir yetki idi. Günümüz sunucularındaki yetkilerle kıyaslarsak Root Admin'lik kadar büyük ve önemli bir yetkiydi ve kelaynak, DALnet gibi dünyanın en büyük chat sunucusunda Admin olmuş ilk Türk olarak adını IRC tarihine yazdırmayı başarmıştı. 

Daha sonra para uğruna yapacağı büyük bir hata, hem #Zurna kanalının kapanmasına hem de Csop'luğunun elinden alınmasına neden olacaktı. kelaynak #Zurna kanalını $13000'a satmaya çalışırken 1999 yılında DALnet yönetimi bunu farkederek kanalı dondurdu ve sonrasında Csop'luğunu elinden aldı.

kelaynak'a #Zurna gibi bir kanalı yarattığı ve IRC dünyasında öncülük yaptığı için Chat Magazin olarak tüm chat dünyası adına teşekkür ederiz.

Maalesef emin olmamakla birlikte, edindiğimiz bilgilere göre kelaynak, elim bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiş. Şayet bu bilgi doğru ise mekanı cennet olsun.
Forum Sahibi
RE: kelaynak
Çok başarılı ve akıllı biriydi  her zaman söylerim başarı asla tesadüf değildir. Zeki insan değil, zeka yönetir; akıllı insan değil, akıl yönetir.

Eğer gerçekten haber doğru ise ALLAH'tan rahmet dilerim mekanı cennet olsun.
Emin olana "yemin" , dürüst olana "şahit" gerekmez.
KraLiCe

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Chat Magazin sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.